نمایشگاه «نقش و جنون»؛ جستاری پارامتریک در طراحی نقوش
۱۵ام آذر ۱۳۹۶ صنایع

‘},
{id: 26705, image: ‘http://memarnews.com/wp-content/uploads/2016/10/namayeshgahe-kopenhake-qadim-dar-tehrane-qadim2.jpg’, thumb: ‘http://memarnews.com/wp-content/uploads/2016/10/namayeshgahe-kopenhake-qadim-dar-tehrane-qadim2-150×150.jpg’, permalink: ‘

‘}
];

اختصاصی معمارنیوز- نمایشگاه «نقش و جنون» در حاشیه پنجمین کنگره سالانه بین المللی عمران، معماری و توسعه شهری مورخ ۵ تا ۷ دی ماه در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می گردد:

عنوان نمایشگاه:
نقش و جنون؛ (جستاری پارامتریک در طراحی نقوش)

صاحب آثار: علی خیابانیان

موضوع نمایشگاه از زبان علی خیابانیان:
نقوش و الگوهای ایرانی- اسلامی از عناصر مهم و جدا نشدنی معماری ایران اند. خلاقیت، هندسه و ظرافتی که در طراحی نقوش اسلیمی و الگوهای هندسی انجام شده است؛ از کاشیکاری بدنه مساجد گرفته تا گره چینی پنجره های ارسی، از آینه کاری فضای داخلی خانه ها گرفته تا خط و نقش فرش هایی که جزء فضای زندگی ما ایرانیانند، زبانزد همه اعصار بوده و خواهد بود. نقش و نگار هنر و معماری ایران پایان ناپذیر است و با هزاران تمجید و تحقیق نیز پایان نمی پذیرند و در هر عصری حرفی برای گفتن و ایده­ های جدیدی برای هنرمند و معماران دارند. همچون دریایی که هر چقدر در آن غرق می شوی جلوه ای جدید پیدا می کند و چهره ای متفاوت از زیبایی و افسون خود به نمایش می گذارد.

در سال های اخیر استفاده از نقوش اسلیمی در طراحی داخلی و خارجی بنا در جهان رواج یافته است. به ویژه طراحان غربی روایت های جدیدی از هندسه و چیدمان نقوش سنتی ارائه کرده و نوآوری های جالب توجهی در این زمینه انجام داده­ و بر غنای آثار خویش افزوده ­اند. علاقه شخصی به ترسیم و طراحی احجام و فرم های پیچیده از یک طرف و جادو و جذابیتی که در نقوش ایرانی یافتم مرا بر آن داشت تا پای در این وادی بگذارم.

اما به روایت خودم:
جهان را نه از دریچه هنرمندان و معماران که از نگاه خلاقانه خویش به زندگی و شیوه آفرینش آنها می نگرم. نگاهی که بیش از یک دهه است مرا همراهی می کند و منجر به تألیف چندین کتاب و برگزاری چندین نمایشگاه شده است. این مجموعه نیز منتخبی از ۸۰۰ نقش است که در طول ۲ سال گذشته طراحی شده اند و همچنان نیز ادامه دارد. امکانات نرم­ افزار ۳ds Max در آفرینش نقوش، به ویژه امکان ویرایش خطوط، نقاط و تغییر تعداد نقاط، اضلاع و جا به جایی محورهای تقارن بسیار مهم اند. به طور خلاصه کار با پارامترهای مختلف در طراحی اشکال و نگاه سه بعدی و ترکیب لایه­ ها امکان طراحی و تولید این­ همه نقش را فراهم کرد.

رزومه ای کوتاه از علی خیابانیان:
علی خیابانیان علاوه بر فعالیت در زمینه معماری و نقاشی، در ۱۰ سال گذشته پژوهش های متنوع و مؤثری را در زمینه فرآیند طراحی معماری، معماری دیجیتال و پارامتریک و اسکیس مفهومی انجام داده است که در غالب چندین جلد کتاب در ایران و آمریکا منتظر شده است. مجموعه حاضر بخشی از پژوهش و طرح هایی است با عنوان “بازخوانی معماری ایران”.
خیابانیان، استاد مدعو دانشگاه TOBB آنکار بوده و به عنوان داور مهمان انجمن معماری جهان انتخاب شده است.

* بازدید برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

زمان بازدید:  ۵ تا ۷ دی ماه ۱۳۹۶، ساعت ۹ الی ۱۷
مکان: تهران، بزرگراه چمران، خیابان یمن، بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، مرکز همایش های بین المللی امام خمینی
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Follow Memarnews


مطالب پیشنهادی